publikoval Mikuláš Peths    |    03.12.2018

Jak jsme se s dětmi ve volnočasovém klubu na DM měli?

„Jak jsme se s dětmi ve volnočasovém klubu „Skřítek“ na domově mládeže v poslední době měli?“

Přáli jsme si, aby naše listopadové klubové aktivity, které pro děti připravuje náš studentský tým ve svém volném čase v domově mládeže, vycházely především z českých tradic, které by nás spolu s českými svátky (oslavy 100 let Československa, nové to republice v roce 1918 na mapě Evropy) spojily s historií našich předků a nabídly nám příležitost, abychom se jejich prostřednictvím naučili také něco o sobě. V rámci neformálního a zábavného života-učení a s využitím zážitkové pedagogiky, propojováním literatury a českého jazyka, dějepisu, občanské nauky, výtvarné a pracovní výchovy, jsme se s týmem spolužaček snažili připravit takové aktivity, které by zvýšily povědomí dětí o:

►„dušičkovém“ svátku,
kdy ve dnech okolo hlavního „dušičkového“ svátku lidé častěji než jindy v roce přicházejí ke hrobům svých blízkých, nebo alespoň navštíví hřbitov jako pietní místo. Je zvykem v tomto období upravit hroby, ozdobit je květinami, věnci a zapálit svíčky, které jsou symbolem života, abychom pak s láskou a důstojně mohli vzpomínat. Páteční večerní program v prostorách Flemmichovy vily, na který jsme se dlouho pečlivě připravovali, byl pro nás doslova jako ušitý, potěšil nás, zaujal a obohatil. Ožily v něm historické postavy spjaté s krnovskou či českou historií, stejně jako další tajemné příběhy a vyprávění.

► přátelství, sdílení a návštěvě s promítáním filmu „Ledové království“
Pohádkový svět H. CH. Andersena, jehož vyprávění o Sněhové královně inspirovalo filmaře k natočení filmové pohádky Ledové království, nás v klubu přiměl k tomu, abychom využili příběh nebojácné princezny Anny, která se za pomoci horala Kristoffa, jeho věrného soba Svena a oživlého sněhuláka Olafa vydává najít svoji sestru Elsu, která svou ledovou magií neúmyslně zaklela království do věčné zimy - ke společnému sdílení. Právě příležitost, že jsme mohli pohádku sledovat spolu, a že jsme mohli s dětmi prožívat jejich radost, smát se, obávat, tajit dech - vnímáme my „větší a starší“ kamarádky dětí jako cennou hodnotu, kterou pro nás tyto chvíle mají. To je důvod, proč si je tak užíváme! A protože jsme byli na návštěvě ve školní družině, užili jsme si nejen naše kamarády a paní vychovatelku, ale společně před promítáním i přípravu pamlsků, pitíček a dobrůtek.

Podporovat přátelství mezi dětmi vnímáme jako důležité, protože nabízí dětem příležitost se setkávat, spolupracovat, společně se na něčem dohodnout, vést rozhovory na různá témata, chovat se jako opravdoví a fajn kamarádi a užívat si v pohodě a smysluplně volný čas. To vše patří k dovednostem, které jsou pro život velmi důležité, a je dobré na nich pracovat. Co víc, byli jsme doslova fascinováni filmovou hudbou, takže nebylo nic divného na tom, že jsme to na píseň „Frozen“ pořádně „rozjeli“ :)

► tvůrčím psaní
Děti si v klubu nejraději vyprávějí a jsou opravdu dobrými, nadšenými a pozor - velmi pozornými posluchači! Pohádky a příběhy, o kterých jsme si v tomto období vyprávěli, nabízely velmi okatě prostor vyjadřovat své nápady, myšlenky, fantazie, přání a různé jiné roztodivnosti. Co takhle vyzkoušet tvůrčí psaní, řekli jsme si. Děti začali hned, a to psaním příběhů na téma „O anděli, který...“ Ne z každého se stane pan spisovatel, to určitě né, ale když jsme si později texty společně zvědavě a pozorně pročítali, dozvěděli jsme se o mnohých věci netušené! Děti se do psaní skutečně ponořily a přenášely své myšlenky a nápady na papír. Prostě jen tak - psaly a psaly a psaly, co je napadlo - a paní múzu, která k dětem „přišla“ jsme nerušili, nezastavovali, neopravovali, jen jsme s údivem zírali, protože byla fakt vidět! Je vášnivá, usmívá se, vyplazuje jazyk a okousává tužku! A víte, co jsme těm úžasným příběhům, které přišly odněkud, kde je dětem dobře (mohli bychom to vyzkoušet i my) slíbili? No přece, že je obohatíme - o kreslené obrázky!

►vánočním skřítkovi
Děti v našem klubu už ví, že vánoční skřítek je známá a legendární postavička, dnes už vlastně symbol Vánoc, který bývá v zimních časech k vidění často ve výlohách obchodů, v televizních reklamách a opravdu jen děti a možná někteří dospělí - je mohou spatřit ve svých nazdobených a po cukroví krásně vonících domovech. Aby tyto roztomilé vánoční postavičky dětem skutečně rozzářily Vánoce, rozhodli jsme se v klubu, že si vyrobíme skřítka „Stolníčka“, který umí rozveselit u vánočního stolu. Výroba byla jednoduchá a stačilo mít jen dobrý nápad, fantazii, poslechnout si několik vánočních písniček, pracovat s papírem, nůžkami, bavlnkami a lepidlem a vida! Skřítkové byli na světě! To bude u dětí v čase vánočního hodování veselo!
No řekněte, není nám v dětském klubu fajn? :)

Aktivity dětského volnočasového klubu jsou podpořeny z dotačního programu
Podpora pravidelné činnosti kulturních a zájmových subjektů pro děti a mládež v roce 2018.