publikoval Mikuláš Peths    |    13.10.2015

Zpráva z cest - Francouzská riviéra

Dne 18. 9. 2015 jsme postupně začali nastupovat do autobusu, čímž začal náš toužebně očekávaný poznávací zájezd do Francie.

Po dlouhé cestě jsme konečně  v sobotu odpoledne dorazili na místo. Hned po příjezdu nám zpříjemnilo den teplé počasí a koupání v čistém azurovém moři. Poté se všichni odebrali ubytovat na hotel, který nás mile překvapil. Hned po vykoupání v moři jsme vybalili naše zásoby jídla a s chutí se dali do jejich „likvidace“. Problém  nastal v okamžiku, kdy nám řekli, že wifi na jeden mobil stojí tolik, kolik v České republice 270 rohlíků. A proto jsme se ji vydali hledat jinam. Nakonec nás zachránila restaurace s velmi hodným číšníkem, který nám dal heslo k wifi, dlouhé asi jako vyprávění paní učitelky Poláškové o syndromu CAN. Přístupem tohoto číšníka se potvrdila slova paní průvodkyně o ochotě zdejších obyvatel.

image001.jpg

Druhého dne ráno jsme vyrazili na pláž. Tam jsme strávili celé dopoledne koupáním v moři, opalováním a zahrabáváním jediného mužského účastníka zájezdu do písku. Odpoledne se celá naše česká ,,Top tour“ vydala na výlet do města Nice, kde naše lenivá pozadí zdolala kopec, z které je vidět město Nice v celé své kráse, a kde jsme se kochali nekonečným výhledem na moře. Konečným cílem naší cesty byly vodopády, které nás v teplém počasí příjemně osvěžily.

image002.jpg

Pondělní den se stal pro některé náročným, neboť jsme museli vstávat brzy. Ovšem, stálo to za to! Vodní park Marineland všechny okouzlil vystoupeními se cvičenými lachtany, kosatkami a delfíny. Akrobatické kousky zvířat nám doslova vyrazily dech. Proto náš velký obdiv patří lidem, kteří se těmto úžasným stvořením věnují, a díky kterým jsme mohli toto představení vůbec zhlédnout. Neskutečné zážitky doplnila epizodka, kdy některé naše jedince „osvěžily“ výkaly padající z nebe. Plní dojmů jsme se vrátili zpět do naší rezidence a smyli zbytky suvenýrů od francouzských holubů.

image003-(1).jpg

image004.png

image005.jpg

Čtvrtý den začal opět brzkým vstáváním a výletem do skalní vesničky Provence. Její kouzlo bylo o to silnější, když někteří z našich účastníků objevili strom plný sladkých dárečků, které byly zadarmo. Ovšem jedinečným provensálským suvenýrům se nedalo odolat. Nakoupili jsme voňavé pytlíčky a mýdla s vůní levandule, vanilky, růže, pomeranče, dále provensálské koření, a navíc jsme uspokojili naše chuťové pohárky dobrotami z čokolády. I tento den jsme se vraceli z výletu zase o něco chudší na penězích, zato bohatší o neopakovatelné zážitky.

image006.jpg

Středeční dopoledne jsme strávili na pláži, kde jsme popustili uzdu naší fantazie. Ostatním návštěvníkům pláže jsme přichystali překvapení v podobě staveb z písku. Vytvořili jsme mořskou hvězdici, chobotnici a spoustu ryb. Ti šikovnější z nás se vrhli na tvoření mořské panny, mořského koníka a delfína. Za odměnu po pilné práci jsme vyrazili do Saint Tropez. Zhlédli jsme legendární četnickou stanici, vyfotografovali se se samotným četníkem, a vydali se poznávat krásy celého přístavního města.

image007.jpg

image008.jpg

Ve čtvrtek jsme po každodenním rituálu opalování a koupání v moři vyrazili do další půvabné skalní vesničky Éze. Tam jsme navštívili museum parfumerie a samotnou parfumerii. Byli jsme poučeni o výrobě parfémů a poznali jsme další vlastnost Francouzů. Jejich temperament a chuť do života nám názorně ukázala paní, která svou odhodlaností všem názorně předváděla všechny druhy parfémů a toaletních vod.  A tak jsme opouštěli parfumerii s nejen zase o něco lehčí peněženkou, ale i s úbytkem čichových buněk z vůní, které naplnily vzduch všude kolem nás. Na procházce po vesničce jsme opět žasli nad krásným výhledem na krajinu a mořem, které končí v nedohlednu.

image009.jpg

V podvečer jsme se vydali na místo našich tajných přání, do Monackého knížectví. Zde jsme navštívili Oceánografické muzeum s  mnoha druhy mořských obyvatel. Kolem nás plavali žraloci, želvy a medúzy, ryby všech velikostí, tvarů a barev. Poté jsme pokračovali prohlídkou knížecího paláce a navštívili jsme katedrálu. S rychle se přibližujícím večerem jsme se vydali ke kasinu Monte Carlo. Tam jsme snad všichni úžasem oněměli. Okolo nás jsme viděli spoustu aut, na které v životě nenašetříme peníze a houfy lidí oblečených tak, jak neuvidíme snad ani na těch nejprestižnějších módních přehlídkách. S nekompromisně přicházejícím večerem a s rvoucím srdcem jsme se vraceli zpět k autobusu. Avšak ani cestou zpět jsme si neodpustili žasnout nad krásou osvětleného večerního Monaka.

image010.jpg

image011.jpg

Sedmý, a také poslední, den jsme si hodlali užít co nejvíce. Každý podle svého zájmu. Ti s nákupní horečkou šli nakupovat, lenoši se opalovali na slunci, otužilci se šli koupat. Ale všichni se snažili ještě co nejvíce nasát energii Francouzské riviéry. K večeru jsme ještě navštívili Cannes, kde jsme vzpomínali na všechny  krásy z celého zájezdu. Podívali jsme se na otisky slavných lidí a na chvíli jsme se s nimi ztotožnili pózováním na červeném koberci.

image012.jpg

image013.jpg

V sobotu ráno jsme se, se slzami v očích, ale krásnými a nezapomenutelnými zážitky, loučili s Francií.

image014.jpg

Na závěr bychom chtěli poděkovat  pedagogickému dozoru a paní delegátce za úžasnou atmosféru, krásný pobyt, i za to, že jsme se o daném místě dozvěděli spoustu zajímavých informací. Naše poděkování patří i vedení naší školy, které nám umožnilo účastnit se poznávacího zájezdu na tak nádherná místa.

image015.jpg

Kompletní fotogalerii si můžete prohlédnout zde.