KLUB SKŘÍTEK

naposledy upravil Jana Chlebovská    |    17. 03. 2015

Musíte se stát „Skřítkem“, abyste mohli vstoupit do „světa dětí“ a dokázat jim porozumět.  Studentky Střední pedagogické školy a Střední zdravotnické školy nyní mají v rámci sociálně-preventivních mimoškolních aktivit příležitost stát se kamarády, společníky i ochránci dětí v jejich světě, a to v nesmírně cenném životním období. V dětském klubu „Skřítek“ nabízejí dětem základních škol připravené aktivity, které vyplňují obsah dětského poznávání, naslouchání tomu, co děti potřebují sdělit a příležitost posilovat sebeúctu, vědomí sounáležitosti se skupinou i bez svých nejbližších rodinných příslušníků. To všechno v novém, pro děti atraktivním a bezpečném prostředí. Studenti dětem poskytují nejen příležitosti se vyjádřit, ale stávají se potenciálním zdrojem v posilování jejich účasti při rozhodování se v záležitostech, které na děti mají vliv. Aby to dokázali, musí proniknout až do srdce dítěte. Přátelství se staršími kamarády je pro děti mladšího školního věku velmi důležité, protože poskytuje jedinečnou příležitost využít a obohatit se z tohoto jednoznačně podpůrného vztahu. Vzájemné a pozitivní mezigenerační ovlivňování rozvíjí prosociální chování, respekt, důvěru, tvořící vztahy, umožňuje dětem, aby se s dospělými cítily dobře, učí vzájemně se vnímat jako „cenný zdroj“.

„Naučila jsem se jednu věc a tou je přestat se starat o hloupé věci. Prožít studentské roky neaktivně, bez nějakého hlubšího smyslu - je zmar! Jsou věci, které jsou samy o sobě dobré. Jedněmi z nich jsou děti a jejich úžasná fantazie. Cítím se hodně užitečná,“ popisuje své působení v klubu studentka Lucie.

Výraznou oporou je nám odborná i partnerská pomoc pedagogů a finanční zajištění činností prostřednictvím dotačního programu Města Krnov na podpory prevence a zájmové činnosti, stejně tak i dary sponzorů, kterými jsou Moderní škola, Kofola, Dalkia a GTS CZECH, s.r.o.

Kamila Haničáková