Dobrodružství "Skřítků" se slonem indickým
Přínosným a efektivním způsobem, jak dětem volnočasového klubu Skřítek smysluplně propojit volný čas s poznáváním, je navštít muzeum – kde je tisíc nových informací na centimetr čtvereční, napadlo nás, studentky – starší kamarádky dětí, se kterými se v klubu na domově mládeže pravidelně setkáváme a plánujeme jim odpolední program. Návštívit s dětmi Slezské muzeum v Opavě nebyla žádná náhoda! Výlet do muzea zapadl jak puzzle a stal se součástí cyklu dlouhodobých klubových aktivit s názvem „Putování za zvířaty“, díky kterému si děti v klubu mohou poutavou, přirozenou a zábavnou formou rozšiřovat okruh svých znalostí o přírodě, získávat nové a zajímavé informace a poznávat to, co je součástí jejich bezprostředního okolí. Myslíme si, že takto pojaté aktivity jsou pro děti nejen nové, podnětné a poutavé, ale přináší jim možnost zajímavě vyplnit svůj volný čas a užít si a prožít s ostatními radost z poznávání a objevování.
V úterý 6. června 2017 jsme se tedy vypravili na cestu do Opavy. Děti už věděly, že v hale historické výstavní budovy Slezského zemského muzea, je k vidění jedinečný objekt -slon indický, a že jde o opravdu o jediný výstavní preparát tohoto druhu slona v Česku. Vidět ho bude pro nás všechny určitě zážitek! Děti se nemohly dočkat! Slonu indickému jsme v klubu věnovali náležitou přípravu. Přečetli si o něm mnoho informací a cestou vlakem jsme si vyprávěli, co jsme si zapamatovali a co koho zajímá nejvíce.
A pak jsme ho spatřili! V celé své vznešenosti, velikosti a kráse stál uprostřed galerie on - Calvin. slon indický, vládce přírody, 4,5 m dlouhý a 2,7 m vysoký, nyní už jen - výstavní exponát. Jen samotná jeho kůže váží kolem 120 kg, což je asi třetina celkové váhy. Na několika majestátních metrech muzea je uchována historie tohoto vzácného tvora. A tak jsme se s dětmi začali postupně seznamovat s jeho příběhem. Calvin, tak se slon jmenoval, žil v Zoo řadu let. My děti už víme, co to znamená žít v Zoo, vyprávěli jsme si o životě v zajetí. Do Ostravy přivezli Calvina v roce 2009 z Německa, z Hannoveru. Byl otcem prvního českého slůněte Rashmího a později zplodil ještě dalších 13 slůňátek!! Deset z nich žije v různých zoologických zahradách. Chovatelsky patřil Calvin v Evropě mezi nejúspěšnější samce. V mládí prodělal infekci neštovic, která způsobila zakřivení jeho levé přední nohy.
S věkem se bohužel toto zakřivení stále zhoršovalo a způsobilo, že Calvin kvůli němu začal více a více zatěžovat pravou přední končetinu. V důsledku toho se na přetěžované pravé noze vytvořil velký zánět, který si Calvin odmítal nechat ošetřit. Kvůli nulové šanci na uzdravení se tak Zoo nakonec rozhodla... Ach jo :( V jeho dvacátém devátém roce žití musel být Calvin utracen. I tak! Zájem o něj byl i po jeho smrti a celá řada českých i zahraničních institucí ho chtěla vystavit. Ostravská Zoo však učinila úžasnou nabídku opavskému muzeu, se kterým dlouhodobě spolupracuje. A tak Calvin tak zůstane u nás, v našem Moravskoslezském kraji.
Na jedné straně jsme byli z tohoto příběhu smutní, ale hodně milá paní kurátorka, která se nám věnovala, nám pak řekla, že by Calvina také raději viděla zdravého. Na druhé straně, je to čest, že se dostal do opavského muzea. Svým způsobem bude žít dál a tady v muzeu bude plnit určitou, velmi důležitou roli.
Calvin byl úžasný slon. Naučil nejen mnohému své chovatele, ale dnes jsme se díky němu hodně dozvěděli také my. Poznali jsme blíže jeho druh - slona indického.
Co nám slon Calvin „předal“? S čím odjíždímě? Víme spoustu nových informací!
- o jeho vzhledu, velikosti a způsobech života ve sloních skupinách;
- víme, že na rozdíl od slona afrického má menší uši a na chobotu jediný prstík - výrůstek, se kterým si přidržuje předměty;
- má malé kly a u samic mohou chybět úplně;
- samice nosí v bříšku slůňátko 22 měsíců, to je přes 600 dní! a rodí jedno mládě, které po narození váží jako nás několik dětí - 60 - 150 kg! Sloní máma kojí slůně až 1,5 roku;
- i sloni potřebují pedikúru, kterou jim jejich ošetřovatelé provádějí opravdu každý den;
- • denně zkonzumují potravu o hmotnosti 170 - 230 kilogramů a spotřebují 80 - 200
- litrů vody, další využijí ke koupání, které doslova milují!
- žijí průměrně 60 let a v zajetí až 80 roků, ale jejich život ohrožujeme nejvíce my - lidé! Sloní populace na světě je těžce postižena ničením životního prostředí. Lidé jim svými aktivitami přerušily jejich tradiční stezky, zabíjejí je kvůli klům, zabírají jim jejich životní prostor. Ach jo! :(
S paní kurátorkou jsme mohli z mističek ochutnat, co mají sloni nejraději, mohli jsme vnímat pohmatem sloní kůži, zkusit si, jak že to vlastně sloni našlapují?
Příběh Calvina, slona indického, nám všem pomohl ponořit se plně do muzejního poznávání a vytvářet si své vlastní dobrožné vnímání slona indického i vlastní vysvětlení a pochopení, proč je Calvin v muzeu.
Cesta domů byla skvělá! Výstava a příběh Calvina v nás dozníval a proměnil se v bohatství - přínos. Jaký? Děti se učily prožitkem, staly se na chvíli součástí přírody, mohly zapojit všechny smysly a uchovat si tak vše na delší dobu v paměti. Edukační program muzea v podání paní kurátorky byl velmi dobře připraven a byl dětmi úžasně přijat. Dostaly příležitost ke sdělování svých znalostí a postřehů a některé děti mohly doslova zazářit, protože kolik toho oni věděly o slonu indickém!! :) Sladké občerstvení v závěru společně stráveného odpoledne, bylo skutečně už jen tou pomyslnou třešničkou na dortu! :)))
Za studentský tým (starší kamarádky dětí - „peer tutorky“) Kamila Haničáková
Činnost dětského volnočasového klubu Skřítek podpořilo město Krnov v rámci dotačního programu Podpora kulturních a zájmových činností ve městě Krnov pro rok 2017. Děkujeme